Archives for March 2014

Save Money on Groceries With This Simple Tip

I love talking grocery budget. L-O-V-E it! In fact, wrote a whole book about it. save money at the checkout. Buy store brandYes, I love it that much!

Today’s tip is a simple one that most people have heard before… but not everybody’s convinced. Unless you’re budget is super-dooper tight and you don’t have a choice, chances are, you have a few favorite brands of items that you love, and you’re loathe to try the dreaded “store brand” (or “private label” or “no-name brand”, whatever you choose to call it). Many people even swear that the private label brands are noticeably worse in quality, and therefore insist on paying the premium prices for the big brands.

Side note: I hope you realize that what you’re paying for is packaging and labeling. Most of the time.

And, if you’re a whole-foods, health-conscious kinda shopper like me, you probably steer clear of a lot of packaged stuff, anyway, so you’re thinking this tip’s not for you.

What tip am I talking about, anyway? You’ve probably guessed it. This:

Save money on groceries by buying store brand, for example, Giant Food’s “Own Brand”, which includes their Nature’s Promise and Simply Enjoy lines of products.

Recently, Giant Food sent me a box full of their own brand to try and to compare with my favorite items that I might buy elsewhere. I’m talking about stuff that you probably do buy packaged (and probably do have a favorite brand/source), like organic ketchup (Unless you make your own, in which case, kudos for you! Not an option around here because of my DH’s delicate tummy, but I get the best processed ketchup I can find.), organic olive oil or organic rice. Trust me, the difference between the Giant brand and any other premium brand was negligible, if any. Frankly, I didn’t notice a difference whatsoever!

If you buy those types of staples on a regular basis, you might want to save yourself a few shekels and try Giant’s Own Brand line of products and see if they compare favorably to your favorites. Chances are, you won’t go back to paying a premium again!

This is not a sponsored post. I received product to try, and was left to form my own opinion and share it with you.

DIY Furniture Polish - 3 Ingredients!

DIY furniture polish #yleo #essentialoils #nontoxic #naturalcleaningFirst off, let me start by being completely authentic with you. The absolute and total truth of the matter is that my natural tendency in life is NOT to polish the furniture. Meh. Polish shmolish. If it were up to me, dusting would be the extent of my furniture care (that and attempting to avoid liquid spillage on its surface).

But then I had two little boys (wonderful, darling boys), and I discovered that two little boys - no matter how small they are - can do quite a number on dining room furniture. Ya know, the wooden kind. Those little hands somehow always get sticky at every meal - or snack - and those sticky little hands somehow find their way all over the chairs. And all over the table. And the table legs. And the chair legs.

You get my drift.

And suddenly, my polish-hating-self (please note that is “polish” with a lower case “p”) was forced to realize the unwelcome truth that nothing would remove the sticky, gummy residue but… furniture polish. *Sigh*. Believe me, I tried other, simpler methods, but nothing quite did the trick until I actually broke down and polished the dad-blasted thing.

Thankfully, this polishing chore is only necessary once every couple months or so - we get by in the meantime by wiping down every single chair and every inch of the table top with a wet washrag on a daily basis. And thankfully, I’ve come across a super-simple, inexpensive DIY, all-natural (and any other adjectives that apply) furniture polish that literally takes seconds to mix up. And what’s more, it actually works. Woot!

This particular recipe makes a little batch that is just the right amount for our dining room furniture (a table, chairs, and a buffet, which, sadly, is no stranger to sticky fingers either). I don’t make anymore than this at a time because I don’t want to bother with storing it… and I certainly don’t need any reminders hanging around that there is polishing to be done!

DIY Furniture Polish

Ingredients

  • 2 T. olive oil
  • 2 T. vinegar
  • 5-10 drops Young Living’s Citrus Fresh essential oil*

Instructions

  1. Pour the ingredients into a small jar. Seal the lid and shake well until combined.
  2. Dip a rag into the mixture, dab it on the furniture, and polish it into the surface.

*You can also use lemon or any other citrus essential oil.

The vinegar is optional, but it does help cut through any sticky stubborn particles of food left behind on the furniture. It also helps the mixture go further and absorb more easily.

Happy polishing!

Well, as happy as it can be.

I’m happy to recommend Young Living essential oils as the highest quality oil readily available today. So much goes into Young Living’s quality control that sets it head and shoulders above almost any other oil on the market. Anyone is eligible to open a wholesale membership with Young Living, simply by purchasing a starter kit (these range in price from $40-$150). After that, the only requirement is to purchase $50 within the first year; otherwise there is no commitment to maintain your wholesale membership status. Check out my Young Living page for more information.

Uh, and in case it’s not obvious, I’m an independent distributor of Young Living Essential Oils.

Super Simple Learning {Review & Giveaway}

Win a copy of Super Simple Songs DVD

Win a copy of Super Simple Songs DVD

Boy you guys are spoiled! Right on the heels of the Einkorn Berries giveaway from Tropical Traditions, I have another awesome little gift for one lucky reader.

Today it’s a copy of the “Super Simple Songs” DVD from the folks over at Super Simple Learning, a great company with some wonderful resources for anyone working in early childhood education… or any mom of littles.

Learning with Songs

My class of 2- and 3-year-olds got to review this gem of a DVD during our weekly Friday morning “movie” time, and they thoroughly enjoyed it. The songs are easy to sing along with and engaging, which can sometimes be quite the feat for children this age. What’s more, I found the graphics and videography to be very professional and well-done, a refreshing sight in a world full of cheap and (let’s be honest) crappy children’s videos.

Trust me, children know when a video is of less than stellar quality, and it won’t hold their attention for very long at all. You’ll have no such problems with this DVD, which was designed to match the pace and attention span of preschool-aged viewers. I think any child 18 months to 3 years of age will have fun watching and singing along with all the short clips found on Super Simple Songs.

Sample Super Simple Learning’s work by checking out their YouTube channel: I particularly love the phonetic alphabet song, which introduces the letters by their sound rather than their name. My phonics-teaching heart thrills a little at the thought! Watch it right here:

If you’d like to purchase the DVD for yourself (ahem, I mean for your children), you can get a digital download for $13.99 or order a hard copy for $16.99. Whether or not you’ve embarked on formal preschool education for your sweet little one, the songs on this DVD will help them learn the basics of their age range: letters, numbers, days, months, etc. Plus, they’ll get a chance to work on their motor skills as well by mimicking the actions shown on the video. All of that put to music means a well-rounded mini-education in 30 minutes at a time!

Super Simple Learning also has some great resources for moms and teachers on their website, including printables, flash cards, crafts, and more.

Win a copy of Super Simple Songs

If you’d like a chance to win this DVD, enter below. Please note this giveaway is only open to US residents aged 18 or older. The giveaway will end on Wednesday, March 26, 2014 at midnight, at which time a winner will be chosen randomly by Giveaway Tools. This giveaway is sponsored and fulfilled by Super Simple Learning, and I am not responsible for ensuring that you receive your prize. The winner will be contacted and will have 48 hours to respond with their information in order to receive their prize, or another winner will be selected.

Groceries for a Month for a Family of Four

OAMS Monthly Shopping List I realized recently that it’s been a long time - a really long time - since I’ve updated you all on our OAMS (Once-A-Month-Shopping) experience. It’s been almost 3 years since I last shared a sample monthly shopping trip with you, which is a bit too long, don’t you agree? A lot has changed since then - our location, our shopping habits, and even our diet to a certain extent.

For those of you new to the concept (you can read about it more at length in my eBook, Your Grocery Budget Toolbox, or by browsing through the OAMS archives), OAMS is a method of grocery shopping that saves time and money because you’re only shopping once a month, as the name suggests. Technically, though, I shop twice a month, because I usually include a mini-trip mid-cycle to re-stock produce and milk. However, the bulk of my grocery shopping is done in one weekend every month, and that’s what we eat on until the next monthly shopping trip.

This past weekend was my OAMS trip for March/April (I do my shopping in the middle of the month because that’s when we worked it into our budget), and it involved 6 stores over a span of about 4 or 5 hours (including a pit stop for lunch and a quick trip to the dollar store). Also included in this list is the meat and eggs delivered to me from a local farm. Here’s what I hauled home:

Meat #oams #frugal #wholefoods MEAT & SEAFOOD

1.6 lbs Wild Alaskan Pollock $6.42

1.3 lbs Ground Lamb $4.58

2 6oz cans Skipjack Tuna (pole-caught) $2.98

8 oz Black Forest Ham $3.49

2 lbs Grass-Fed Ground Beef $11.21

2 Pastured Roasting Chickens $23.81

Produce #oams #frugal #wholefoods PRODUCE

5 lbs. Grapefruit $1.99

2 lbs. Strawberries $3.99

3 lbs. Organic Apples $4.49

2 pkgs Blueberries $3.18

2 pkgs Blackberries $2.78

1 Mango $0.99

3 lbs Bananas $1.31

5 lbs. Pears $4.49

2 lbs. Organic Carrots $1.78

1 Onion $0.89

4 Organic Avocados $3.99

1 Pineapple $1.99

2.3 lbs Green Beans $2.98

1 bunch Cilantro $0.50

.5 lb Ginger Root $1.24

2.3 lbs Broccoli $2.26

1 Cantaloupe $2.49

.6 lbs Persian Cucumbers $0.63

1 Cauliflower $1.99

1 lb Sweet Potatoes $1.47

2 lbs Grapes $4.24

5 lbs Potatoes $1.99

1 Napa Cabbage $1.12

Dairy #oams #frugal #wholefoods DAIRY & NON-DAIRY

2 cans Coconut Milk $2.58

2 cans Coconut Milk Cream $4.58

1 pt. Organic Heavy Cream $2.99

2 lbs Organic Yogurt $2.99

2 6oz cups Coconut Milk Yogurt $2.98

<1 lb Goat Cheddar Cheese $4.80

1 pt Open Nature Coffee Cream $1.79

1 gal. Low-Temp Pasteurized Pastured Milk $5.69

1 box Coconut Cream $2.49

Dried Fruit #oams #frugal #wholefoods DRIED, FROZEN & CANNED FRUITS/VEGGIES

1 lb. Raisins $1.89

1 can Pumpkin $0.89

Organic Banana Chips $2.99

1 bag Frozen Spinach $1.49

1 bag Frozen Organic Corn $1.79

1 bag Frozen Organic Peas $1.99

8 oz Dried Cranberries $1.99

1 lb Prunes $3.29

Flour & Baking Supplies #oams #frugal #wholefoods BAKING, ETC.

5 lbs White Whole Wheat Flour $2.99

1 lb Quinoa-Brown Rice Pasta $2.99

12oz Spelt Pasta $2.49

1 lb Organic Coconut Sugar $3.99

1 lb Cashew Meal $4.99

1 bottle Organic Ketchup $1.99

12oz Fair Trade Coffee $3.99

2 lbs. Local Maple Syrup $15.99

2 lbs Coconut Oil $15.99

1 large bottle Cinnamon $2.59

4 bottles Organic Grape Juice $10.00

TOTAL COST: $236.41

A few notes about this month’s shopping trip:

I was unusually under my $250 budget - typically I go over by a few dollars!

Yes, this is really all the food we will eat for the next month, EXCEPT that I will go buy some more produce (apples, bananas, pears, etc.) in about two weeks and I will also probably buy another gallon of milk. Do keep in mind that I’m also working off of food I already have here at home -there’s more meat in my freezer left over from previous month’s shopping, as well as potatoes, pasta, rice, beans, and other staples.

Also note that I purchase grains in bulk about twice a year, and that is not included in the regular grocery budget. One of these days I’m going to start buying meat in bulk as well, and that also will come out of a separate budget.

I didn’t think to take pictures of my shopping trip, so the pictures here are just randomness.

 

 

Einkorn, the Ancient Grain {Giveaway, Too!}

Win Einkorn Berries from Tropical Traditions #giveaway #ancientgrains #traditionalfoodAre you concerned about the effects of modern wheat on your health? There is certainly reason to be! Modern wheat has been blamed on a large number of health issues, and the rising numbers of people who simply cannot tolerate it seem to provide evidence that there is truth to the accusations.

The Trouble With Wheat

My opinion, though, is that the issue is not with wheat in and of itself, because mankind has been enjoying wheat since the beginning of time (by which I mean Adam and Eve), and all of these health issues have only cropped up since the beginning of the Industrial Age. I’m thinking that the problem lies with all the changes modern science has forced on the ancient grain, turning it into a mere shadow of its former wholesome self. It’s now easy to grow and easy to harvest, and therefore very inexpensive… but at what cost? The cost of our health, it seems.

Now I haven’t turned my back on wheat entirely, but I have switched the bulk of my cooking and baking over to two ancient grains that are cousins (or forerunners) of modern wheat. These two grains - spelt and einkorn - have remain unchanged over history, unlike wheat, which has been tinkered with since the ’40s. As such, they retain a nutritional integrity missing from modern wheat.

wheatTry Einkorn Instead

Note: If you order by clicking on any of my links and have never ordered from Tropical Traditions in the past, you will receive a free book on Virgin Coconut Oil, and I will receive a discount coupon for referring you.

Today, Tropical Traditions: The Best Place to Get Virgin Coconut Oil, is generously offering one of my readers the chance to win a 5lb. bag of whole Einkorn berries that you can grind to make your own ancient flour!

I had a chance to use these Einkorn berries myself, and I was very impressed! The flour I made with them worked much like regular ol’ wheat flour, and I didn’t have to make any adjustments to my recipes. The taste and texture were just as good - if not better - than those I made with wheat flour, as well.

The only thing that was different about the einkorn is the texture of the raw dough: for lack of a better word, it was significantly “stretchier” than the dough or batter made with wheat. I’m guessing it has something to do with the quantity or quality of gluten in einkorn, but it doesn’t affect the final product. Once baked, the texture was just like something made with wheat.

If you’re not sure where to start with Einkorn berries, here’s a great recipe from Tropical Traditions’ recipe site.

The main drawback to einkorn is the price. Gulp! It’s almost twice the cost of either wheat or spelt! If you can afford it, I say go for it! But if not… enter the giveaway below.

Win Einkorn Berries to Try For Yourself

This giveaway is only for residents of the United States aged 18 and older. It will end on Tuesday, March 11, at midnight. Winner will be notified by email and has 48 hours to respond or will forfeit the prize.

Tropical Traditions provided me with a free sample of this product to review, and I was under no obligation to review it if I so chose. Nor was I under any obligation to write a positive review or sponsor a product giveaway in return for the free product.

Curious about coconut oil? Click here for more information on its many uses!
c233592993f6d2f29baaaf58b998fd99e68b80cdefce272f4b

Cheese-Stuffed Meat Rolls #BakingMyHeritage

Stuffed Meat Rolls #bakingmyheritage #groundbeef #FinnishcuisineBack in January, I introduced my new obsession, to which I very appropriately ascribed a hashtag, namely, #bakingmyheritage. In case you’ve forgotten the details, my mom is of Finnish descent; and when I was visiting her over Christmas in the Upper Peninsula of Michigan, I happened upon The Finnish Cookbook in a consignment store there. I’ve been having tons of fun baking and cooking all sorts of recipes from this awesome treasure of a cookbook. (Oh, and PLUS! It’s a vintage cookbook! You know me and vintage cookbooks...)

Stuffed Meat Rolls #bakingmyheritage #groundbeef #FinnishcuisineMy first post about my Finnish baking adventures was this deliciously awesome (and very easy!) Spice Cake, which I actually plan to bake this weekend for our church’s annual International Banquet. Today’s post goes in a decidedly different direction with a savory recipe (which I suppose would then be #cookingmyheritage. Nah. Doesn’t have the same ring to it.), known in Finnish as “lihamurekekaaryleet”.

Stuffed Meat Rolls #bakingmyheritage #groundbeef #FinnishcuisineYeah, we’ll just call ’em “Stuffed Meat Rolls”. (Although my DH calls them “the bomb”… or maybe it was me that was “the bomb” because I made them. Huh! Anyway, they have his stamp of approval!)

If you want to keep up with my Finnish baking adventures, follow me on Instagram!

Stuffed Meat Rolls #bakingmyheritage #groundbeef #Finnishcuisine


Notes:

I used 1 pound of ground beef because I didn’t feel like defrosting another package (ha!), and it turned out OK. I only got 12 rolls instead of 16, and the mixture was not quite as sturdy, but they were still very good.

I also used cheese sticks, which were very easy to use.