How to Wash Produce

How to Wash Produce #ygbt #oams #cleanfood Don’t you just love a tip that saves you time and money… and is good for you in the process? You can’t beat that, right?! Well, that’s the sort of tip I’ve got for you today.

  • I’ll save you TIME by showing you how to wash your produce all at once (and if you only go grocery shopping once a month, it saves you even more time).
  • I’ll save you MONEY by showing you how washing your produce all at once will make it last longer and stay fresher.
  • It’s GOOD FOR YOU because washing your produce and having fresher produce means fewer pesticides entering your body and more nutrition.

It’s a win-win all around, my friend! Here’s how to wash produce in big batches to save you time and money.

How to Wash Your Produce (and save time and money in the process)

First of all, I want to highly recommend that you go grocery shopping once a month if you’re really interested in saving yourself significant time and money. It might sound crazy, but trust me, it’s totally doable and it works. You’ll find all the info you need to get started in my eBook, Your Grocery Budget Toolbox.

Once you’ve gone on your monthly shopping trip, you’ll have a mountain of produce that you want to last as long as possible. There are a lot of ways to do that, and many of them are discussed in the book, but one of the best ways is simply to wash all the produce before you put it away. So pile up all the produce on the counter next to the sink, and then get started!

1. Fill the sink with water and some vinegar.

You can also add a couple drops of Thieves oil for added cleaning power! You don’t need a huge amount of vinegar; I just add a few generous splashes and call it good.

Place your produce gently in the water. Be sure not to put things like apples and blackberries in at the same time, because that could be seriously bad news for the blackberries. Depending on how much produce you have, you may need to do several batches.

Let the produce sit in the water for a minute or two.

2. Rinse the produce in a colander.

Remove the produce from the sink and place in a colander. If you have a double sink, you can rinse it right away; otherwise, you might need to wait to rinse until you’ve run all the produce through the vinegar bath.

Be sure to rinse the produce very thoroughly to get off all the remaining pesticides and bacteria, as well as all the vinegar.

3. Place the produce on a towel to dry.

Set out some towels on your countertops and put the produce on the towels in a single layer to dry. I sometimes leave it on the countertops overnight, depending on the time I get started with it, but generally it will take only a couple hours.

Carefully store the produce in the appropriate spot in the fridge or pantry.

This whole process takes 10-15 minutes plus drying time and saves you a lot of money in the long run! You’ll find that your produce lasts significantly longer when you wash it this way before storing it, which means less produce dumped in the trash. And, of course, your produce will be cleaner and fresher for you when you go to eat it, which is good for your health as well.

Helping you save money on your groceries is one of my favorite things to do ever, so I’m super excited about my latest project. I’m working on updating and slightly revising the ebook I mentioned earlier, Your Grocery Budget Toolbox. It’s going to be an even better resource to help you keep your money in your pocket while purchasing the highest quality of food possible for your family. Once the second edition of YGBT is released, I’ll be working on a spiral-bound print copy as well! And on top of all that, pretty soon after that I’ll be releasing an eCourse that personally walks you through the process of saving money on your groceries. I’m not a squee-in’ kinda girl normally, but I’m so excited about what I’ve got in store for you that I’m about to do just that! So make sure you sign up for email updates so you know when all of this brand new awesomeness is released. Here’s to healthy food… and more money in your pocket!

 

Tips for Shopping at the Farmers’ Market

Tips for Shopping at the Farmers' MarketOne of my favorite places is the farmer’s market, especially now that I live right down the street from the biggest farmers’ market I’ve ever seen. Now this might not fit into a frugal mindset, considering that farmer’s markets aren’t necessarily known to have low prices. But I love the farmer’s markets despite the higher prices for the following reasons:

1. The produce is local. Local produce is the freshest possible produce meaning it has the most possible nutrients. The longer produce sits around and the more that is done to preserve its life, the fewer nutrients it contains.

2. I’m helping out local farmers. I am not politically involved in this issue at all, but I do feel sad sometimes to see small family farms giving way to new construction. I also feel that over all, if our food supply was more local, it would be healthier. Quality control is easier on a small farm than on a huge corporation-type farm.

Besides, it is possible to find good deals at the farmer’s market, or at least comparable pricing. Here are some tricks to combine health and frugality at the farmer’s market:

1. Go later in the day. Farmers will begin to mark down produce that hasn’t sold - they don’t want to bring anything home. Of course, selection will not be as good.

2. Be willing to buy seconds. Some farmers offer produce that’s not quite perfect at a discounted price.

3. Shop around. Before I purchase anything, I walk through the entire market and scope it out. Usually, the farmers are offering essentially the same things so I find out who has the best price. I’ll buy cantaloupe from one farmer, apples from another, zucchini from another… you get the idea.

4. Compare apples to apples. Funny, huh? But seriously. Don’t compare the farmers’ market price to the sales price at your local grocery store, because those aren’t the same kind of apples. Compare farmers’ market prices to organic prices because they’re a lot closer to each other in terms of comparable quality. You’ll probably find that you come out better in the end when shopping at the farmers’ market.

5. Stick with cheaper produce items. If you’re tight on money, focus on what gives you the biggest bang for your buck: compare serving sizes to prices. A watermelon and a pint of berries might be the same price, but which gives you more servings? I also prefer to buy lettuce and squash (when they are in season, usually not simultaneously!) to other types of produce that don’t go quite as far.

What are your tips for getting the most out of your farmers’ market?

How to Save on Grass-Fed Meat

how you can afford grass fed meatYou know that the mass manufactured meat available here in America is horrible, what with its hormones, GMO’s, antibiotics, occasionally horrifying additives (pink slime, anyone?), and other hair-raising issues. But what’s a girl to do when that’s exactly what’s available at the local grocery store… and for half the price (or less) of the good stuff?!

I hear you. That’s exactly why my family has only been enjoying grass-fed meat and dairy products for the past year or two instead of all our lives. The good stuff - pastured, grass-fed, local beef, chicken, pork and other meat & dairy - is pricey to say the least, often twice the cost of its conventional counterparts. Daunting, to be sure!

But it IS possible to work grass-fed meats into your budget, I promise. Here are a few tips that helped me work the healthiest meat possible into my family’s budget. (Keep in mind, by the point I started to add grass-fed pastured meat & dairy into the picture, I’d already gotten to the point where just about everything else we buy is traditional/clean/whole foods and totally from scratch. Removing processed packaged foods from the diet significantly reduces your grocery budget in the first place.)

1. Start small.

Instead of instantly replacing all your conventional meat purchases with the healthier grass-fed variety, start small. Every little bit helps and is a step in the right direction!

Here are a couple ways you could begin incorporating more grass-fed and pastured meats into your grocery budget:

  • Start with whole chickens or ground beef. Those tend to be the cheaper options and also more readily available at regular grocery stores.
  • Start with one kind of meat. For example, if you normally eat beef, chicken, and pork, choose just one of them to begin your grass-fed experiment. (I vote for beef because it’s the most noticeable improvement in taste and texture, in my opinion.)
  • Start with just one package. If all you can afford in a week or a month is one package of grass-fed ground beef, then do just that! Buy everything else conventional for now.

2. Keep your eyes peeled for sales and markdowns.

Before I committed to only purchasing pastured meats, I bought them whenever I could simply by keeping my eyes peeled for deals. They don’t go on sale in the traditional sense very often, but you can frequently find them on markdown in some grocery stores.

In my personal experience, Safeway and Harris Teeter (and occasionally Wegmans) were the stores in my area that most frequently had marked-down grass-fed meat available. I suggest doing some reconnaissance in your area and noting which stores seem to have that type of meat available; also consider asking the butcher when they mark down the meat.

Whole Foods is one store that will have sales on grass-fed meat because they carry more of it than most other grocery stores. So if you live near one, keep an eye on their sales and take advantage of them when they happen.

It goes without saying, but I’ll say it anyway… when you find a great deal, STOCK UP to the extent that you can. Clean that store out of their grass-fed, baby!

3. Purchase directly from the farm.

When I say directly from the farm, I mean it literally. Most of the meat I purchase comes directly to me from the farms via their internet ordering systems. I haven’t found that any local store, including Whole Foods or Trader Joe’s, has as good a price on their pastured meat as what I’m able to get by ordering directly from local farms. Ordering or purchasing directly from the farm is also cheaper than purchasing at a farmers’ market (I’m assuming the price is higher there because of the overhead costs).

I will say that it has taken a significant amount of internet research and local networking to find the best prices in my area. Most farms don’t spend a lot of money on advertising, and not all of them have an internet presence, so you’ll probably have to do a little digging in your area. Some suggestions for your search:

  • Join local email lists and Facebook groups that focus on natural or organic living. With any luck, those folks will already have a directory in the files somewhere with the info you’re seeking. If not, just ask around there.
  • Snap up pamphlets at the local library, coffee shop, health food store, etc. Some farms will have printed advertising material posted in such places.
  • Ask around your friends. The very first farm I ever ordered from was recommended to me by a local friend.
  • Search on localharvest.org. It’s the largest directory for local food that I know of. Also try eatwild.com.
  • Use a search engine and google various terms. Searching different terms (grass-fed meat in __your location___, grass-fed delivery, pastured meat, local farms, etc.) will bring up different results and broaden your choices.

If you live in a reasonably rural area, you might be able to save on delivery costs by driving directly to farms and picking up your orders there. The farms I order from are just enough out of my way that it’s worth it for me to order for delivery, but if I lived a few miles closer (and didn’t work full-time) I’d go pick up my orders in person. Also, many farms arrange local pick-up spots that are also cheaper than direct delivery. Take that into consideration when researching pricing.

4. Purchase roasts.

Not only are roasts cheaper per pound than many other cuts of meat, they go farther than most other cuts also, especially if you shred the meat once it’s cooked. A 3-lb roast can last a good 3 meals in my family, and can be disguised creatively so we don’t get tired of it. Once a roast is cooked, you can take a small portion of it, chop or shred it, and add it to pastas, pizzas, casseroles, salads, and sandwiches.

For more tips on sticking to your grocery budget while eating healthy, nourishing foods, be sure to read Your Grocery Budget Toolbox, chock-full of strategies and practical methods for cutting costs without cutting quality.

5. Buy in bulk. Split with friends.

By far the cheapest way to buy pastured meat is to buy in bulk, by which I mean purchasing a whole cow or pig at a time. Most farmers also offer the option of purchasing a half or even quarter cow or pig also. The biggest problem most people have is that they don’t have the storage space (i.e. a big enough freezer) for all that meat, so that’s where your friends come in. This is where it’s helpful to be networking amongst like-minded local folks, so you can organize a bulk meat co-op or join in on one that’s already been organized.

In my area, I can save probably a good $2/lb by purchasing meat in this manner instead of buying individual pieces at a time. Do keep in mind that purchasing in bulk means you get a wide variety of cuts, some of which you may or may not be familiar with.

6. Stretch with less popular cuts, organ meats, bones, etc.

I have to admit this is the part I’m still working on. I haven’t been able to work up my nerve to order cow tongue yet, but I have ordered marrow bones and liver! As I advised above, start where you’re comfortable and work from there. Most people can stomach purchasing bones and using them for broth, so start there if nothing else! You’ll get a lot of bang for very little buck.

One little tip about liver: if you don’t like the taste (we don’t) and prefer not to eat it straight-up, you can grind it in a blender or food processor (Total ick but if I did it, so can you!), freeze it in ice-cube trays and then add a cube or two to ground beef when you brown it. You won’t be able to taste the difference, and it will add extra nutrition to your spaghetti. Not to mention it stretches that pricey ground beef a little!

7. Reduce meat consumption.

If you’re paleo or grain-free, this idea won’t work so well for you, but for everyone else, it’s an option to consider. I have a friend who stretches her ground beef by adding lentils to it, which is a great place to start. You could also try “Meatless Mondays”, or focus on making meat the side dish of your meal and not the main dish. For example, top a salad with it, or mix some chopped meat into a filling pasta dish. I also typically have one dinner a week that is based on fish rather than meat. A well-chosen can of tuna (taking care where it originates, how it’s caught, and how it’s packaged) still costs less than a pound of meat and forms the basis for a nutritious and filling meal.

Save Money on Groceries With This Simple Tip

I love talking grocery budget. L-O-V-E it! In fact, wrote a whole book about it. save money at the checkout. Buy store brandYes, I love it that much!

Today’s tip is a simple one that most people have heard before… but not everybody’s convinced. Unless you’re budget is super-dooper tight and you don’t have a choice, chances are, you have a few favorite brands of items that you love, and you’re loathe to try the dreaded “store brand” (or “private label” or “no-name brand”, whatever you choose to call it). Many people even swear that the private label brands are noticeably worse in quality, and therefore insist on paying the premium prices for the big brands.

Side note: I hope you realize that what you’re paying for is packaging and labeling. Most of the time.

And, if you’re a whole-foods, health-conscious kinda shopper like me, you probably steer clear of a lot of packaged stuff, anyway, so you’re thinking this tip’s not for you.

What tip am I talking about, anyway? You’ve probably guessed it. This:

Save money on groceries by buying store brand, for example, Giant Food’s “Own Brand”, which includes their Nature’s Promise and Simply Enjoy lines of products.

Recently, Giant Food sent me a box full of their own brand to try and to compare with my favorite items that I might buy elsewhere. I’m talking about stuff that you probably do buy packaged (and probably do have a favorite brand/source), like organic ketchup (Unless you make your own, in which case, kudos for you! Not an option around here because of my DH’s delicate tummy, but I get the best processed ketchup I can find.), organic olive oil or organic rice. Trust me, the difference between the Giant brand and any other premium brand was negligible, if any. Frankly, I didn’t notice a difference whatsoever!

If you buy those types of staples on a regular basis, you might want to save yourself a few shekels and try Giant’s Own Brand line of products and see if they compare favorably to your favorites. Chances are, you won’t go back to paying a premium again!

This is not a sponsored post. I received product to try, and was left to form my own opinion and share it with you.